Mükemmeliyetçilik nedir ?

2579_2

Mükemmeliyetçilik beklentilerin yüksek olduğu ve tatmin olmama durumunu devamlı yaşanıldığı bir ruh hali.Ne yazık ki bende böyleyim.Sadece insanlar değil her konuda mükemmellik takıntısı gerçekten insanı yıpratıyor.

      Frost (1990), mükemmeliyetçiliğin doğasının ancak çok boyutlu bir bakış açısı ile anlaşılabileceğini ifade etmektedir ve bir ölçek geliştirmiştir. 2

Ölçeğin altı boyutu vardır:
1) Hata yapma endişesi/korkusu: Bu boyut, mükemmeliyetçilerin hata yapma endişesiyle beraber hatalara karşı aşırı tepki göstermesi ile ilgili bir boyuttur. Bireyin reaksiyonu ne kadar şiddetli ise kişinin mükemmeliyetçilik derecesi o kadar yüksektir. Frost’a göre mükemmeliyetçiliği doğasını açıklayan en iyi boyuttur.
2) Kişisel yüksek standartlar koyma
3) Ebeveynlerin beklentisinin yüksek olması
4) Eylemlerden şüphe duyma / emin olmama
5) Organizasyon: Düzene aşırı önem verme
6) Ebeveynlerin eleştiriciliği bazı araştırmacılar mükemmeliyetçiliği çok boyutlu olarak ele almışlar, fakat mükemmeliyetçiliğe olumsuz bakış açısını devam ettirmişlerdir.

Sonuç olarak insanın sinirli ve endişeli olmasına neden oluyor.Bu da günlük hayatta gruptan dışlanan insan haline gelmenize sebep oluyor.

Bende bu durumu yaşadığım için daha net yorum yapabiliyorum.Size tavsiyem ayrıntılara takılmadan anı yaşamaya çalışın.Bir  kişisel gelişim uzmanının bir sözü vardı : ‘’hayatı dikiz aynasından yaşamak’’.İşte bunu yapmamak gerekiyor.Çünkü kötü anılar ve sözler siz hatırladıkça daha fazla yer ediyor ve unutmak zorlaşıyor.

Bloğumun ismi de bu yüzden ‘’Carpe diem’’ yani anı yaşamak kelimesinin farklı hali.Ve devamlı bu sözü söyleyerek daha mutlu olabiliyorum.

M.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: